Sezon na przetwory trwa. O tej porze roku główną rolę grają na tej scenie jabłka. Na bazarkach wyszukujemy tych najtańszych, by smażyć, prażyć i zamykać je w słoikach. Nierzadko zdarza się, że wykorzystujemy te trochę poobijane, nadgniłe, lekko popsute. Wykrajamy "brzydkie: fragmenty, a resztę przerabiamy. Okazuje się, że to nie jest dobra praktyka. W zepsutej części jabłek rozwinęły się już mykotoksyny, ale są one obecne w całym owocu. Są to niebezpieczne substancje o działaniu rakotwórczym i mutagennym.
Choroby wywołane przez pasożyty zalicza się do jednego z problemów, które dotykają całe społeczeństwo. Glistnica, wywoływana przez glistę ludzką, występuje naprawdę często. Mimo to nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak dochodzi do zakażenia, jak objawia się jej obecność w organizmie, a także jakie leczenie jest wskazane w przypadku jej zdiagnozowania.Parazytozy, czyli choroby powodowane przez pasożyty, a wśród nich zakażenie glistą ludzką, niestety często bywają mylone z alergiami lub infekcjami dróg oddechowych. Wiele osób nie wie, że jaja glisty, które trafią do jelit człowieka, mogą przenieść się na inne narządy i doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
Choć dookoła słyszymy, że sól nie służy zdrowiu, że należy ograniczać jej spożycie, bo obciąża nerki i prowadzi do chorób układu krążenia, to są jednak takie chwile, kiedy jej odrobina bardzo się nam przyda.Podczas upałów wraz z potem tracimy wiele mikroelementów. Powinniśmy więc pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, ale pić najlepiej jest nie czystą wodę, ale właśnie wodę ze szczyptą soli.
Badanie krwi to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych, które pozwala lekarzowi ocenić stan zdrowia pacjenta. Regularne badania pomagają np. wykrywać wczesne objawy chorób.Najważniejszym badaniem, podstawowym, jest morfologia, z której bardzo dużo możemy wyczytać, ale są jeszcze dwa inne, które mogą dostarczyć nam i naszemu lekarzowi cennych informacji o naszym stanie zdrowia.
Samodzielne mierzenie ciśnienia krwi w domu pozwala na stałe monitorowanie zdrowia, kiedy tylko coś nas zaniepokoi. Czujemy się słabiej, rozboli nas głowa, mamy zawroty – mierzymy ciśnienie i możemy, mniej więcej, określić, czy problem jest przejściowy, czy poważniejszy. Jeśli wynik nam się nie podoba, jeśli pojawia się częściej, wiemy, że szybko powinniśmy odwiedzić lekarza. Jednak domowe pomiary ciśnienia czasem nie są wiarygodne, a to wynika często z tego, że... nieprawidłowo się do nich zabieramy.
Podstawą diagnostyki wszelkich chorób są badania, jednak dla dobrego specjalisty czasem wystarczy rzut okiem na pacjenta, by stwierdzić, co mu dolega. Niektóre schorzenia z kolei sprytnie się maskują – np. pozornie niegroźny defekt kosmetyczny, w gruncie rzeczy może być objawem poważnego problemu ze zdrowiem.Tak jest w przypadku skóry marmurkowatej. To może być tylko "taka uroda", ale równie dobrze objaw zaburzeń układu krążenia, a konkretnie – problemów z krzepliwością.
Ten, kto chce się zdrowo odżywiać, mniej więcej wie, czego powinien w swojej diecie unikać. Takie podstawowe informacje łatwo znaleźć – chodzi o produkty wysoko przetworzone, chipsy, słodycze, słodkie napoje gazowane, zupki instant, gotowe sosy, czy wszelkie fast-foody.Jednak jest wiele takich produktów, które sprawiają wrażenie zdrowych, a wcale nie są. Przykład? Choćby musli. Nawet jeśli na opakowaniu wyczytamy, że to same zboża i suszone owoce, to w składzie często możemy znaleźć mnóstwo cukru, a nawet soli. Na które jeszcze produkty powinniśmy uważać? Wymienia je lekarz, Marek Skoczylas.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie. Jednym z jej ważnych punktów jest zdrowa dieta. Od tego, co jemy, zależy naprawdę bardzo wiele.Zdrowe nawyki warto wprowadzić już od rana. Nasz pierwszy i – zdaniem wielu specjalistów najważniejszy – posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie, powinien być tak skomponowany, by nie tylko dawał uczucie sytości, ale by dostarczał organizmowi niezbędnych składników odżywczych. A kilka specjalnych składników może sprawić, że to śniadanie zadba właśnie o serce.
Kto buszował ostatnio po bazarkach, mógł zauważyć te rzadko spotykane owoce. Mówimy na nie minikiwi, albo polskie kiwi, ale ich właściwa nazwa to aktinidia ostrolistna. Z wyglądu aktinidia raczej nie przypomina kiwi, bardziej agrest lub zielone pomidorki, skąd więc to porównanie? Sprawa wyjaśnia się po przekrojeniu owocu.Podobnie jak kiwi, także aktinidia jest bardzo smaczna, lekko kwaskowa i wyrazista. Co więcej, zawiera moc cennych dla naszego zdrowia witamin i minerałów, dlatego warto ją jeść. Zwłaszcza o tej porze roku, bo później może być już kłopot z dostępnością.
Czy grozi nam kolejna pandemia? Dociera do nas coraz więcej informacji na temat wirusa mpox, czyli małpiej ospy. Choroba rozprzestrzenia się już poza granice Afryki, a wirus mutuje bardzo szybko – szczególnie nowy typ Clade 1b.Wzbudziło to na tyle silny niepokój Światowej Organizacji Zdrowia, że 14 sierpnia ogłosiła ona międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego.
Chociaż lato jeszcze trwa, a temperatury wciąż są wysokie, to w przychodniach już obserwuje się wzmożony ruch. Przybywa małych i dużych pacjentów, a przychodzą z podobnymi objawami. Można na tej podstawie określić, jakie choroby będą dominować jesienią.Najwięcej zakażeń dotyczy krztuśca, który panoszy się ostatnio w sposób niepokojący, i daje czasem niespecyficzne objawy, ale wiele jest także osób chorujących na COVID-19. Pediatra Monika Działowska wymienia, na co – i w jaki sposób – chorują teraz dzieci. A z nimi – zwykle całe rodziny.
Do tej pory najstarszą żyjącą osobą na świecie była 117-letnia Maria Branyas Morery z Hiszpanii. Po jej śmierci ten tytuł należy do 116-letniej Tomiko Itooki z miasta Ashiya w Japonii. Tak podali przedstawiciele Księgi rekordów Guinnessa. Kilka dni temu najstarsza kobieta na świecie została poinformowana o tym tytule. Podziękowała za wiadomość, którą uczciła ulubionym gazowanym napojem mlecznym o słodko-kwaśnym smaku.
Olej słonecznikowy to jeden z najczęściej używanych w naszych kuchniach olejów. I choć ma wiele zalet, jeden banalny błąd wystarczy, by zamienić go w truciznę. Niestety, popełnia go wielu z nas.Olej słonecznikowy, wraz z olejem rzepakowym i oliwą z oliwek, jest jednym z najpopularniejszych olejów. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dostępności i niskiej cenie. Warto jednak zrezygnować ze smażenia na oleju słonecznikowym, bo możemy poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Ostatnio popularne stało się sprzedawanie przez dzieci lemoniady na ulicach. W upalny dzień taki napój, tani i – co nie bez znaczenia – własnej roboty, może przynieść wielką ulgę. Kupując lemoniadę od dzieci, w dodatku można zrobić coś szlachetnego – wesprzeć przedsiębiorczość młodych ludzi.Jak się jednak okazuje, nie każdemu podoba się taka inicjatywa. Mieszkańcy wsi Września składali donosy na młodzież sprzedającą lemoniadę. Ponoć obawiali się o zachowanie przez nią zasad higieny. To ciekawe, co odpowiedział im sanepid.
Jeśli czujesz, że z twoimi oczami coś jest nie w porządku, np. masz problemy z ich domknięciem, albo wydaje ci się, że są wytrzeszczone, nie zwlekaj, udaj się do lekarza. To prawdopodobnie jest orbitopatia tarczycowa, czyli częsty objaw towarzyszący chorobom tego gruczołu.Chorobami tarczycy zajmuje się endokrynolog, jednak najlepiej, w pierwszej kolejności, udać się do lekarza rodzinnego, by otrzymać skierowanie do specjalisty.
Anemia, plamki na paznokciach, bóle głowy, kołatanie serca, a nawet obniżenie nastroju. Te pozornie niezwiązane ze sobą objawy łączy jeden składnik. O tym, jak bardzo jest ważny dla zdrowia, wiedzą na pewno kobiety w ciąży. Chodzi o kwas foliowy.Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a zwłaszcza dla układu krwiotwórczego i nerwowego. Co istotne, musimy regularnie dostarczać go sobie z pożywieniem. Zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe i produkty pełnoziarniste mogą znacznie poprawić nasze samopoczucie i zapobiec poważnym schorzeniom.
Wakacje to czas, kiedy wiele osób decyduje się na podróż. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu, nawet na długie trasy, wciąż pozostaje samochód. Dr Bartosz Fiałek apeluje do wszystkich kierowców, którzy na urlop planują dostać się autem. O tym nie powinni zapomnieć.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed zagrożeniem, które stawia przed ludzkością niebezpieczna bakteria oporna na antybiotyki. Klebsiella pneumoniae, określana mianem patogenu "wysokiego ryzyka" może wywołać kolejną pandemię.Na liście chorób, jakie powoduje ta bakteria, jest, m.in., zapalenie płuc, zapalenie układu pokarmowego, moczowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Chińska marka Shein produkuje tanie ubrania, które cieszą się u nas sporą popularnością. Wybierane są głównie przez młodzież, ponieważ znajdują się w zasięgu kieszonkowego nastolatków. Jak się jednak okazuje, noszenie tej odzieży można przypłacić zdrowiem.Większość produktów nie przeszła testów badania Öko-Test. Okazało się, że były skażone szkodliwymi substancjami. Niektóre z nich mogą wpływać m.in. na płodność.
Dawniej, na wsi, niemal obowiązkowo rosły w niemal każdym gospodarstwie. Te jabłka, niezbyt twarde, soczyste, słodko-kwaśne i kruche, zbierało się prosto z ziemi i zajadało. Rozgrzane słońcem smakowały najlepiej.Dziś papierówki to prawdziwy rarytas. Trzeba mieć sporo szczęścia, by trafić na nie na bazarku, może tylko u jakiegoś lokalnego sadownika. Ale warto poszukać, bo trudno o smaczniejsze i zdrowsze jabłka.
Dietetycy podkreślają, że czekolada, zwłaszcza ciemna, jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie, obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na pamięć i funkcje poznawcze. W znaczący sposób poprawia także nastrój.Jednakże nowe badanie amerykańskich naukowców nie spodoba się miłośnikom czekolady. Okazało się, że prawie połowa badanych wyrobów była zanieczyszczona ołowiem, a jedna trzecia przekraczała dopuszczalne normy kadmu.
Technologia i tempo życia zmieniają się w zastraszającym tempie. Chcemy coraz więcej mieć i móc, dlatego staramy się sprostać temu, co się wokół nas dzieje. Wyspecjalizowaliśmy się już tak, że potrafimy wykonywać wiele czynności w tym samym czasie.Multitasking, czyli wielozadaniowość, to cecha bardzo pożądana przez pracodawców. Wydaje się, że pracownik, który "ogarnia" jednocześnie tyle kwestii, jest bardziej wydajny i produktywny. Na dłuższą metę to się jednak nie sprawdza. Przeciążony mózg zaczyna się rozkojarzać, stajemy się niedokładni, pamięć zawodzi. Multitasking to pułapka. Biologicznie nie jesteśmy do niego stworzeni.
Gdy mamy chęć na zdrową przekąskę, często sięgamy po jogurt. Najlepiej naturalny, bo nie zawiera cukru, za to stanowi dobre źródło białka. Jogurty naturalne to także wapń i probiotyki, tak ważne dla naszego układu pokarmowego.Osoby, które dbają o formę, przeważnie sięgają po skyr, uchodzący za najzdrowszy z jogurtów, który dostarcza jednocześnie najwięcej wartościowych składników odżywczych. Ale ostatnio doczekał się silnego konkurenta. To serek kvarg.
W ofercie sieci aptek DOZ pojawił się produkt co najmniej kontrowersyjny – piwo. Co prawda bezalkoholowe, ale jednak piwo. Czy to moralne? – zastanawiają się klienci. Ten napój nie kojarzy się przecież ze zdrowiem, a właśnie ono powinno być dla apteki najwyższą wartością.Jak się okazuje, DOZ ma wyjaśnienie tej sytuacji. To odpowiedź na potrzeby klienta, a także... sytuacja ekonomiczna aptek.
Ile kawy dziś wypiłeś? Jedną, dwie filiżanki? Jeśli masz ochotę na więcej, to bez obaw. Eksperci ustalili, ile tego aromatycznego napoju możemy spożywać każdego dnia i to bez negatywnych konsekwencji.Warto podkreślić, że kawa to nie tylko używka, którą pijemy, by się "obudzić", nabrać energii, zmobilizować do działania. Zawiera w sobie wiele wartościowych składników odżywczych, a jej picie może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia.
Kąpiel w morzu, zwłaszcza egzotycznym, czasem kończy się bliskim spotkaniem z meduzą, co z kolei wiąże się z poparzeniem. To nic przyjemnego. Pojawia się ból i stres, bo nie wiemy, czy takie poparzenie jest niebezpieczne, a jeśli tak – to jak bardzo.A co robić w takiej sytuacji? Jeśli wyjeżdżasz na wakacje np. nad Morze Śródziemne, warto być na to przygotowanym. Lekarz wyjaśnia, jakie powinny być nasze pierwsze kroki po oparzeniu przez meduzę. I chociaż w filmie “Paperboy” Nicole Kidman pokazywała, jak ratować osobę poparzoną przez meduzę - w żadnym razie nie wolno tak postępować. Mowa o oddawaniu moczu na poparzenia - w jednej ze scen filmu Nicole Kidman oddawała mocz na oparzenia Zaca Efrona!
To jedno z naszych ulubionych dań o poranku. Jedzą je dorośli i dzieci, a specjaliści od żywienia podkreślają, że to bardzo zdrowy wybór. Dostarcza nam ważnych witamin i minerałów i daje energii na wiele godzin.Bywa jednak, że owsianka, bo o niej mowa, staje się obciążeniem dla naszego organizmu. A wszystko za sprawą nieodpowiedniego przygotowania i podania. Dowiedz się, jak serwować owsiankę, by służyła zdrowiu.
Jest pyszna i wielu z nas ceni sobie jej smak, jednak warto wiedzieć, że spożywanie tej ryby wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Np. we Włoszech i Japonii z tego względu wprowadzono zakaz jej sprzedaży.W Polsce znana jest pod nazwą ryba maślana i wciąż można ją spotkać w sklepach, serwowana jest również w restauracjach. Jednak zawiera woski, które mogą doprowadzić do poważnego zatrucia.